Uluslar Arası İstanbul Salon Atletizm Kupası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul ve Türkiye Atletizm Federasyonu iş birliği ile bu yıl beşincisi ve Avrupa Atletizm Birliği Permit kategorisinde ise ikinci kez düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Salon Atletizm Kupası 18 Şubat 2018 tarihinde 15:00/18:00 saatleri arasında  Türkiye Atletizm Federasyonu Atletizm Salonunda gerçekleşecektir.

16 Şubat 2018 tarihinde saat 11:00’da ise Uluslararası İstanbul Salon Atletizm Kupası organizasyonunun Basın Toplantısı Türkiye Atletizm Federasyonu Atletizm Salonunda gerçekleşecektir.

16 Şubat saat 19:00’da İstanbul Gönen Hoteli Yakut Salonunda Türkiye Atletizm Federasyonunun, Atletizmin yılın Enlerinin Ödüllerinin verileceği Galaya, Avrupa Atletizm Birliği (European Athletic Association-EAA)Başkanı Svein Arne Hanse de katılacaklardır. 17 Şubatta gerçekleşecek olan Balkan Salon Şampiyonasına katılacak olan Svein Arne Hansenin Uluslar arası İstanbul Salon Atletizm Kupasına katılması beklenmektedir.

Londra’daki 200 metre finalinde Dünya Şampiyonu olan Azerbaycan kökenli Türk atlet,ünlü sprinter Ramil Guliyevin de yarış günü bizlerle birlikte olması beklenmektedir.

Yarışmalar, Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Yarışma Talimatına, Uluslar arası Atletizm Federasyonu (IAAF) yarışma kurallarına ve statüde belirtilen özel hükümlere uygun olarak organize edilmektedir.

Yarışmalar uluslar arası takvimde yer almaktadır.

Yarışmalar büyükler kategorisinde düzenlenmektedir. Sporcular yarışmalara 2018 yılı vizeli lisansları ile katılacaklardır.

Türkiye'nin atletizmde uluslararası alandaki ilk salon yarışması özelliğini taşıyan Uluslararası İstanbul Salon Atletizm Kupası organizasyonuna 2017 yılında 18 ülkeden 93 atlet katılarak mücadele etmişlerdir. Geçtiğimiz yıl Olimpiyat ve dünya şampiyonasında bronz madalya sahibi Ukraynalı sprinter Hrystina Stuy, 2016 Olimpiyat beşincisi Nijeryalı uzun atlamacı Ese Brume, Avrupa ikincisi 400 metreci Olha Zemlyak, Akdeniz Oyunları şampiyonu orta mesafeci Faslı Siham Hilali, eski Avrupa Gençler şampiyonu Bosnalı gülleci Mesud Pezer ve Bulgar rakibi Georgi Ivanov gibi atletler organizasyonda ter dökmüşlerdir.

Uluslararası İstanbul Salon Atletizm Kupası 2017 senesinde ilk üçe giren atletlere 12 bin 100 dolar , yerli atletlere ise 23 bin lira para ödülü verilmiştir.

Bu yıl Uluslararası İstanbul Salon Atletizm Kupası etkinliğinde ilk üçe giren atletlere 20 bin dolar para ödülü verilecektir. Belirttiği performanstan daha kötü derece yapan sporcuya ödülün % 50 si ödenecektir.

Uluslararası İstanbul Salon Atletizm Kupasında 200 gönüllü görev alacaktır.

Çocuklara sporu sevdirmek, onlara spor kültürünü aşılamak, çocukların rekabet duygusuyla nasıl iyi bir sporcu olunduğunu göstermek, aynı zamanda spor izleyicisi olmalarına da katkıda bulunmak amacıyla, İstanbul İl Milli Eğitimi Müdürlüğü’ne, çevre okulların katılımı ile alakalı bilgilendirme metni hazırlanıp iletilmiştir.

 

Etkinlik saat 15:00 ‘da start alacak, 18:00 ‘da son bulacaktır. Program akışı aşağıda belirtildiği gibidir.

15:00 60Metre Kadınlar                                           16:45 400 Metre Kadınlar

15:30 60 Metre Erkekler                                          17:00 400 Metre Erkekler

16:00 Uzun Atlama Erkekler                                   17:10 Üçadım Atlama

16:10 60m Engel Kadınlar                                       17:15 1500m Kadınlar                            

16:15 Gülle Atma Erkekler                                      17:30 1000m Erkekler

16:30 3000m Erkekler                                              17:42 60m Final Kadınlar

16:40 Yüksek Atlama Kadınlar                                17:52 60m Final Erkekler

Uluslar arası İstanbul Salon Atletizm Kupasına Olimpiyat Oyunlarında, Dünya Atletizm Şampiyonasında ve Avrupa Şampiyonalarında derece alan tanınmış sporcular da katılım sağlayacaklardır.

Türkiye, Yunanistan, Ukrayna,Romanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Kenya, Etiyopya, Kanada, Slovenya, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Hollandalı atletler katılım sağlayacaklardır. Bu yıl 20 ülkenin üzerinde, 100’den fazla sporcunun katılım sağlaması beklenmektedir.

 

 

KADINLAR-60 METRE

 

ERKEKLER-60 METRE

   

1

Hrystyna STUY - UKRAYNA

1

Anaso JOBODWANA - GÜNEY AFRİKA

 

* 2012-Olimpiyat Oyunları Bronz Madalya

 

* Dünya Şampiyonası 2015 Bronz Madalya

 

* 2011- Dünya Şampiyonası Bronz Madalya

 

* 2015- Universiade 100m ve 200m Şampiyonu

 

KADINLAR 400 METRE

2

Hasan TAFTIAN -İRAN

   

* Asya 60m Rekortmeni

1

 Anastasiya BRYZGINA - UKRAYNA

 

* Asya şampiyonu 

 

* 2017- Avrupa Gençler Şampiyonası Altın Madalya

 

* Dünya Şampiyonası Finalisti

 

* Ukrayna'nın en değerli genç sporcusu

3

Emre Zafer BARNES - TÜRKİYE

2

Kabange MUPOPO - ZAMBİA

 

* Dünya Şampiyonası Finalisti

 

* 2017-Dünya Atletizm Şampiyonası 400m Finalisti

 

* Erkekler 400m 

 

* 2017-Afrika 400m Şampiyonu

4

Wiktor SUWARA - POLONYA

3

Bianca Razor - ROMANYA

 

* Avrupa U23 Şamp. Bronz madalyalı

 

* 2014- Avrupa Şampiyonu 400m

5

Mateo Ruzic - HIRVATİSTAN

 

* 2016- Dünya Şampiyonası Bronz Madalya

 

* Avrupa U23 Şamp Finalisti

 

* 2017-Balkanlarda Yılın Kadın Atleti

6

Yavuz Can - TÜRKİYE

 

KADINLAR 1500 METRE

 

* Türkiye Rekortmeni 

   

* 400m (Salon ve Açık)

1

Josephine Chelangat -KENYA

7

Batuhan Altıntaş 400m- TÜRKİYE

 

* Afrika Gençler Şampiyonası Gümüş Madalya

 

* Gençler ve U23 Salon ve Açık rekortmeni

 

KADINLAR 60 METRE ENGEL

 

ERKEKLER 3000 METRE

   

1

Hanna PLOTITSYNA - UKRAYNA

1

Ali KAYA- TÜRKİYE

 

* 2017-Avrupa Salon Şampiyonası Gümüş Madalya

 

* Avrupa Şampiyonu (Şampiyona Rekortmeni)

2

Helena JIRANOVA- ÇEK CUMHURİYETİ

2

Aras KAYA- TÜRKİYE

 

* 2017 Avrupa U23 Şampiyonası 4.sü

 

* Avrupa Kros Şampiyonu

 

KADINLAR YÜKSEK ATLAMA

3

Albert ROP- BAHREYN

   

* Asya Salon Şampiyonu

1

Yuliya LEVCHENKO

 

* Olimpiyat 6. sı

 

*Avrupa'nın En iyi genç atleti 2017

4

Mekonnen GEBREMEDHIN -ETİYOPYA

 

* Dünya En iyi 2. genç atleti 2017

 

* Dünya Salon Gümüş Madalya

 

* Dünya Şampiyonası Gümüş Madalya

 

* Olimpiyat 5.si

 

* Avrupa U23 Altı Şampiyonası Şampiyonu

 

ERKEKLER UZUN ATLAMA

 

KADINLAR ÜÇ ADIM ATLAMA

 
 

1

Izmir SMAJLAJ - ARNAVUTLUK

1

​Olga SALADUKHA​

 

* Avrupa Salon Şampiyonu

 

* ​Dünya Şampiyonu

2

Serhiy NYKYFOROV - UKRAYNA

 

* Olimpiyat Bronz Madalya

 

* Avrupa Salon Gümüş madalya

 

* Dünya Salon Şampiyonası Gümüş Madalyalı

 

* 2017-Avrupa Lideri

     

ERKEKLER 1000 METRE

     
   

1

Timothy KITUM - KENYA

     

* Olimpiyat Oyunları Bronz Madalya 

   

2

Abraham Kipchirchir ROTICH - BAYREYN

     

* Diamond Lig Şampiyonu

     

ERKEKLER GÜLLE ATMA

     
   

1

​Mesud PEZER - Bosna Hersek

     

* Balkanlar Yılın Erkek Atleti

     

* 2x Avrupa Şampiyonu​

   

2

Filip ​MIHALJEVIC - Hırvatistan

     

​* Dünya salon şampiyonası gümüş madaly

       
       

Görsel Galeri

 
example1-50X70 Afis 01 1 429 X 600